Wiadomości

Tragedia w Jastrzębskiej Spółce Węglowej Pniówek

W środę, o 00:15 w Kopalni Węgla Kamiennego "Pniówek" w Pawłowicach nastąpił wybuch metanu na głębokości 1000m, o czym oznajmił 21.04 wieczorem WUG. Bezpośrednio w strefie zagrożenia przebywało dziesięć osób, a aż dziewięciu zostało rannych, w tym 4 ciężko rannych. Przyszykowano akcję ratunkową, podczas której nadszedł nowy wybuch i niestety poszkodowani zostali również ratownicy, którzy próbowali trafić do górników znajdujących się pod ziemią. Dlatego też już w czwartek, 21.04 rządzący akcją podjął decyzję o wstrzymaniu wszelkich działań aż do momentu uspokojenia się sytuacji. Kolejnego dnia, od razu po naradach zgromadzenia specjalistów postanowiono, iż ratunkowa akcja zostanie wstrzymana, a bardzo niepewny obszar zostanie rozłączony.

Zatem wiemy obecnie o 6 śmiertelnie dotkniętych wybuchem osobach. 7 osób niestety nadal nie znaleziono. W sobotę rekomendował sztab akcji poszerzony o doświadczonych naukowców, a szef zarządzający akcją zadecydował o zabudowie w w obszarze ściany N-6 2 przeciwwybuchowych tam. Uszykowano więc potrzebny transport produktów do budowy tam. Sytuacja odnosząca się do wentylacji w obszarze N-6 została ustabilizowana. Na stan obecny akcja ratownicza wciąż trwa. Ratownicy pracują nad postawieniem zabudowy 2 tam przeciwwybuchowych, które tymczasowo odetną niebezpieczny rejon od reszty kopalni. Jedna tama jest obecnie zalewana cementowo - mineralnym spoiwem. W przypadku drugiej tamy na razie gotowa jest sama konstrukcja. Zalewanie jej zainicjują aktualnie ratownicy. Zalewanie jednej tamy może trwać około dwie doby.

W czasie prasowej konferencji nasz minister zdrowia Niedzielski Adam złożył wyrazy współczucia wszystkim rodzinom ofiar nie tylko w wypadku kopalni Pniówek, ale również późniejszej, sobotniej katastrofy w kopalni Zofiówka, gdzie doszło do wstrząsu. Właśnie tam potwierdzono śmierć czterech górników, a sześciu innych jest wciąż poszukiwanych. W szpitalu w Siemianowicach bez ustanku leczonych jest dwadzieścia ofiar katastrofy, która miała miejsce w środę. Kiedy metan niezauważalnie zacznie osiągać pod ziemią należyte stężenie, wystarczy iskra. A w kopalniach, w których są duże sterty urządzeń elektrycznych oraz żelastwa, o taką iskrę niestety łatwo. Zaczyna zapalać się wszystko, co może płonąć, nawet znajdujący się w ścianie węgiel.

Media bez wyboru?
Media bez wyboru?

Wakacje i Covid-19
Wakacje i Covid-19

Zalukaj online
Zalukaj online

Ekino - filmy online
Ekino - filmy online

Hejo TV - filmy online
Hejo TV - filmy online

Fili CC - seriale online
Fili CC - seriale online

Zostaw komentarz