Wiadomości

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Od paru dni w pasie tuż przy granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy, którym otoczono aż sto osiemdziesiąt trzy miejsc, czyli określoną część rejonów województwa podlaskiego a także lubelskiego. Wprowadzony został na trzydzieści dni na mocy nakazu prezydenta wniesionego na deklaracje rządu. Rząd premiera wyjaśnił nałożenie stanu wyjątkowego wydarzeniami na granicy z Białorusią i poczynaniami dyktaturą Aleksandra Łukaszenki, prowadzącego "wojnę hybrydową", w której przesiedleńcy są wykorzystywani. W oparciu o zdanie rządu polskiego migranci przywożeni są na granice przez służby białoruskiego reżimu. Znajduje się pośród nich grupa, która od już kilku tygodni obozuje na Podlasiu w Usnarzu Górnym.

Poza tym rząd wskazywał również na zbliżające się manewry wojskowe Zapad-2021, w ramach których niedaleko z Polską będzie ćwiczyć około dwieście tysięcy żołnierzy białoruskich a także rosyjskich. W oparciu o konstytucję, stan wyjątkowy można urzeczywistnić, kiedy w sytuacji niepokojących niebezpieczeństw środki konstytucyjne nie są wystarczające. Natomiast rozporządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego może anulować Sejm, zatem już dziś zajmuje się sprawą.

Do działaczy politycznych opozycji zwrócił się także szef MSWiA, koordynator służb specjalnych Kamiński Mariusz, który informował o szczegółach zagrożenia niezależności naszego kraju oraz integralności granic naszego państwa. Oznajmił także, iż państwo białoruskie zarządzane na dzień dzisiejszy przez dyktaturę prezydenta Republiki Białorusi, uskutecznia ogromną międzynarodową operację migracyjnej turystyki. Dodatkowo wskazał, iż białoruski reżim uruchomił w ostatnim czasie połączenia z Libanem. Z kolei Tomasz Siemoniak, poseł KO podał do ogólnej wiadomości, iż w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej składa wniosek dotyczący uchylenia rozporządzenia prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego. Podkreślił, że w uzasadnieniu rozporządzenia nie ma informacji o tym, że aktualne zagrożenie nie może być usunięte z wykorzystaniem istniejących już środków. Ostatecznie Sejm w głosowaniu nie uchylił rozporządzenia Andrzeja Dudy o wprowadzeniu wyjątkowego stanu przy granicy z Białorusią.

Media bez wyboru?
Media bez wyboru?

Wakacje i Covid-19
Wakacje i Covid-19

Zalukaj online
Zalukaj online

Ekino - filmy online
Ekino - filmy online

Hejo TV - filmy online
Hejo TV - filmy online

Fili CC - seriale online
Fili CC - seriale online

Zostaw komentarz