Wiadomości

Co trzeba wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

16 listopada, od praktycznie 25 lat celebrowany jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji unormowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Naprawdę dużo osób systematycznie ma styczność z brakiem akceptacji i to właśnie ta data ma to uświadamiać. Nawoływanie do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów tego typu jest okazją do tego, żeby szukali rozwiązania tego ogromnego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy między innymi na tym, żeby wykluczyć nietolerancję przez nauczanie, ale także tworzenie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie tolerancji oraz nakłonienie do braku terroru wobec osób szykanowanych z wielu powodów.

Systematycznie zjawiska przemocy, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tejże inicjatywy. Zarejestrowano jednak, że to właśnie te grupy mają do czynienia z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia. Obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają okazać się zbawienne w wyszukaniu głębszych przyczyn pojawiania się braku akceptacji, ale także mają wspominać, jak kłopotliwe są oznaki nietolerancji dla osób prześladowanych. Żeby dociec, czym właściwie jest poszanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz poszanowanie różnic indywidualnych, przydatne są takie działania, które z pełnym przekonaniem stają się pomocne w tym zakresie. Ponadto ma edukować, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, rozumienia innych ludzi, a także uznania różnego rodzaju kultur.

W jaki sposób świętowano w Polsce Międzynarodowy Dzień Tolerancji?

Generalny apel wystosowali prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast, w którym to przeciwstawiają się werbalnej i fizycznej agresji pojawiającej się z powodu rasizmu i homofobii, ale i też wykazują wielkie wsparcie dla tych osób. Prezydenci takich miast jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice poparli swoim podpisem ten apel. Solidarność tego dnia będzie ukazywana poprzez wywieszanie tęczowych flag oraz oświetlenie budynków, jak powiedział prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. W barwach tęczy został podświetlony głównie most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Zostaw komentarz